Anna Taborska Studio urody

Przebarwienia

Lato to czas wypoczynku, podróży, kąpieli i pięknej opalenizny. Niestety wraz z tą ostatnią często pojawiają się niechciane przebarwienia, które przysłaniają obraz cudownych wspomnień z wakacji.

Przebarwienia to zaburzenia pigmentacji skóry, które bardziej niż zmarszczki sprawiają wrażenie, że wyglądamy starzej. Brązowe plamy występują najczęściej na policzkach, nosie i czole, w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne. Zmiany płaskie, nie wyczuwalne w dotyku ( nie mylić ze znamionami barwnikowymi, potocznie zwanym „pieprzykami”). Różną się od otaczającej skóry zabarwieniem. Powstają na skutek nierównomiernego rozłożenia się melaniny . Przyczyniają się do tego zjawiska zaburzenia hormonalne, ciąża, antykoncepcja,  choroby wątroby, stosowanie leków wywołujących fotoalergie. Również niektóre rośliny mają działanie uwrażliwiające na słońce, zaliczamy do nich między innymi koper, dziurawiec, nagietek, seler, pasternak. Wyróżniamy kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych:

Piegi to maleńkie kilkumilimetrowe plamki. Najczęściej pojawiają się u osób z jasna karnacją i rudowłosych. Mogą być zlokalizowane na twarzy i ciele. Przyjmują rudawy kolor. Najczęściej wyglądają uroczo i nie stanowią większego problemu.

Plamy soczewicowate - okrągłe, mocno odgraniczone od niezmienionej skóry. Zazwyczaj występują na grzbietach dłoni i ramionach, czasami na twarzy. Dotyczą z reguły osób dojrzałych wiekiem.

Ostuda częściej dotyka kobiet, rzadziej blondynek niż brunetek.  Mocno zaznaczone plamy o nieregularnych kształtach. Sprzyjają im ciąża, terapia hormonalna oraz zaburzenia równowagi hormonalnej.

Przebarwienia pozapalne, pojawiają się po przebytym trądziku i po poparzeniach.

Niechcianych zmian najlepiej pozbyć się jesienią, kiedy słońce nie jest już tak intensywne, a mróz jeszcze nie szczypie w buzię. Terapia wymaga cierpliwości i czasu, musimy przeznaczyć na nią 2-3 miesiące. Do najbardziej skutecznych zabiegów zaliczamy: Cosmelan, Mikrodermabrazję, Peeling Migdałowy i inne peelingi chemiczne (kwasy). Wszystkie metody polegają na złuszczaniu naskórka, różnią się od siebie przede wszystkim intensywnością. Niektóre z nich mają również wpływ na powstrzymanie  wytwarzania melaniny. Wybór zabiegu zależy od intensywności i głębokości przebarwień. Te bardziej aktywne w większości wypadków wymagają wyłączenia z  życia zawodowego ponieważ skóra jest czerwona i łuszcząca. 

Mikrodermabrazja i Peeling Migdałowy zaliczamy do tych łagodnych metod. Skuteczne ale bardziej czasochłonne.  Ta pierwsza zalecana również przy bliznach , ten drugi skutecznie likwiduje zmiany trądzikowe, wykazuje silne działanie przeciwzapalne, wpływa na enzym odpowiedzialny za produkcję melaniny.

Cosmelan 1 wyróżnia się spośród wszystkich metod i od kilku lat pozostaje numerem jeden w redukcji przebarwień. Dość inwazyjny zabieg bo do tygodnia po nim skóra pozostaje zaczerwieniona a potem zaczyna się złuszczać. Wart jest jednak poświęcenia ponieważ w większości przypadków wystarczy jedno spotkanie. Wieńczy  dzieło krem cosmelan2, najczęściej wliczony w cenę zabiegu , który należy stosować jeszcze przez okres  miesiąca po nim.

Intensywne i mocno odgraniczone plamy najlepiej usunąć urządzeniem IPL. Światło pochłaniane jest przez melaninę a tym samym niszczy ją. W konsekwencji zmiana początkowo staje się jeszcze ciemniejsza, potem sucha i zrogowaciała i zaczyna się wyłuszczać.

Do średnio głębokich zaliczamy zabiegi Yellow Peel i GlyKoPeel. Oprócz redukcji melazmy skutecznie leczą trądzik i likwidują blizny pozostałe po nim. Należy podkreślić, że tak jak wszystkie wyżej wymienione metody, dodatkowo mają silne działanie przeciwstarzeniowe, spłycają zmarszczki, ujędrniają i wygładzają skórę. Pobudzają włókna kolagenowe do odnowy.

Sukces zależy również od samej osoby zainteresowanej,  musi systematycznie poddawać się zalecanym zabiegom oraz kurację wspomagać preparatami na przebarwienia do  użytku domowego. Ponadto zawsze przed wyjściem z domu stosować krem z wysokim filtrem  SPF 50 tzw. bloker. Tylko takie zdyscyplinowanie i współpraca gwarantują  powodzenie.Anna Taborska - Gazeta Niepołomicka wrzesień 2010

Niepołomice ul. Kazimierza Wielkiego 11 - tel. 506 100 123