Anna Taborska Studio urody

Makijaż permanentny

„Budzić się rano i nie tracić czasu na make-up albo nie martwić się, że makijaż spłynie podczas kąpieli?” - to marzenia większości współczesnych kobiet.

Zainteresowanie makijażem permanentnym wciąż rośnie wśród kobiet, ale budzi także wiele wątpliwości. W artykule postaram się przybliżyć wszelkie aspekty tego innowacyjnego zabiegu oraz spróbuję obalić niektóre mity związane z jego wykonaniem.

Zabieg ten, jako alternatywna forma makijażu tradycyjnego, pozwala skorygować wady i podkreślić zalety. Metoda ta polecana jest szczególnie do poprawy brwi, oczu i ust, biotatuażu oraz  wyretuszowania blizn, korekty naczyń, przebarwień, czy też do odtwarzania sutka po operacjach plastycznych. Zabieg, który nosi także nazwę makijażu trwałego, czy mikropigmentacji, polega na wprowadzeniu w naskórek pigmentu (kryjącej substancji barwiącej), który wraz z upływem czasu jaśnieje, aż staje się niewidoczny. Składa się  z dwóch etapów. Pierwszy to pigmentacja właściwa, następnie wykonuje się zabieg tzw. dopigmentowania, który służy utrwaleniu barwnika i ewentualnemu pogłębieniu jego odcienia.

Makijaż trwały jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sporty, które zwykle nie malują się, a jednak chciałyby wyglądać lepiej, nadając wyraźniejszy charakter twarzy. Stanowi on idealne rozwiązanie dla osób noszących okulary, soczewki, bez których wykonanie makijażu tradycyjnego jest utrudnione, bądź też niemożliwe. Kosmetolodzy zalecają go przy bladych, cienkich i nieregularnych ustach, gdy np. chcemy uwypuklić je i nadać im intensywniejszy kolor lub kształt. Bardzo często makijaż ten stosowany jest wówczas, gdy chcemy powiększyć kontur oczu, przy rzadkich brwiach lub całkowitym ich braku. Nowoczesna technika pozwala na wykonanie zabiegu w okolicy brwi metodą włoskową (dającą efekt pojedynczych włosków na brwiach), co w przeciwieństwie do sposobów stosowanych wcześniej, daje bardziej lekki i naturalny wygląd, trudny do odróżnienia z rzeczywistym włosem.

Trwałość makijażu  określana jest w przedziale od roku do 5 lat, zależy bowiem od kilku czynników. Są to między innymi wpływ oddziaływania promieni ultrafioletowych na skórę, przemiany materii, indywidualnej łatwości absorbowania pigmentu przez skórę, koloru oraz wieku skóry, czy barwy wprowadzanego pigmentu. Osobiście polecam swoim klientkom poprawianie makijażu permanentnego co najmniej raz w roku, tak aby pozostawał jednakowo doskonały, gdyż po kilku latach zostają tylko śladowe jego ilości. Koszt takiego zabiegu jest wówczas znacznie mniejszy, bo z reguły wystarczy tylko jedna pigmentacja.

Metoda makijażu permanentnego jest zwykle bezpieczna oraz bezinwazyjna i nie powoduje uczuleń. Obecnie stosowane barwiki są hypoalergiczne, doskonale tolerowane przez skórę.  Zabieg poprzedzony jest nałożeniem odpowiedniej maści znieczulającej na obszar poddany pigmentacji, nie jest więc tak męczący i bolesny. Większość z klientek określa efekt raczej jako drapanie, niż ból. W celu uniknięcia wszelkich infekcji stosowane są odpowiednie, jednorazowe moduły oraz środki higieny. Nowocześnie stosowane aparaty posiadają specjalną membranę, eliminującą przedostanie się barwnika lub limfy do rączki urządzenia.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być podrażniona i spuchnięta, rysunek kresek wydaje się  szerszy i ciemniejszy od zamierzonego. Należy wtedy zachować spokój i  uzbroić się w cierpliwość. W przeciągu kilku dni makijaż nabiera właściwego wyglądu. Dwa, trzy dni po zabiegu naskórek zaczyna się złuszczać, a wraz z nim część pigmentu. Kolor blednie o około 50 procent. Nie należy zdrapywać łuszczącej się skórki, bo grozi to nierównomiernym rozłożeniem się barwnika. Skóra w tym okresie wymaga specjalnej ochrony i natłuszczenia. Najlepiej stosować tylko krem, który zaleci profesjonalna kosmetyczka, czy linergistka (osoba wykształcona w kierunku wykonywania makijażu permanentnego). Dodatkowo, przez okres dwóch tygodni nie należy korzystać z sauny, solarium i basenu.

Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowywania się. Jedynie w przypadku korekty ust, cztery dni przed i cztery dni po zabiegu, przyjmujemy lek antywirusowy przepisany przez lekarza w celu uniknięcia  opryszczki.  Ze względu na to, że wszelkie infekcje osłabiają organizm, należy zadbać o  ogólny, dobry stan zdrowia. Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie makijażu trwałego. Są to ciąża, zaawansowana cukrzyca, łuszczyca, choroby nowotworowe, czy przyjmowanie leków sterydowych.

Makijaż permanentny powinien zawsze podkreślać piękno urody w jak najbardziej naturalny sposób i poprawić drobne niedoskonałości, tak aby ewentualna wada stała się atutem. Najlepiej kiedy dodaje wdzięku, ale nie zdradza że wykonano mocny make-up. Należy zaznaczyć, że fachowo wykonany makijaż nie powinien rzucać się w oczy i musi stosownie prezentować się w różnych sytuacjach i miejscach (niezależnie od pory dnia i nocy, na basenie, plaży, gdy budzimy się rano, etc.). Absolutnie nie  może przypominać makijażu wieczorowego, ten w razie potrzeby wykonujemy tradycyjną metodą. Intencją linergistki powinno być precyzyjne dobranie kształtu i koloru do typu urody każdej klientki.Anna Taborska - Gazeta Niepołomicka luty 2010

Niepołomice ul. Kazimierza Wielkiego 11 - tel. 506 100 123